Část vašeho investičního portfolia by mělo tvořit zlato
V investicích je důležitá diverzifikace. Neměli byste tedy veškeré své úspory vložit na jedno místo, je důležité je rozprostřít do vícero produktů. Část vašeho investičního portfolia by každopádně mělo tvořit zlato. Má totiž úplně jiné chování než zbylé investiční komodity.
Češi jsou poměrně konzervativní investoři a ve velkém sázejí na spořicí účty či termínované vklady, kde je ovšem zhodnocení tak mizivé, že ani v nejmenším nezvládne pokrýt inflaci. Češi tedy konstantně přichází o peníze. Na spořicím účtu byste si měli ve skutečnosti držet pouze trojnásobek svého měsíčního příjmu pro všechny případy. Zbytek peněz rozdělte raději někam jinam, část by mělo tvořit zlato.
Zlato neslouží ke zbohatnutí, nýbrž k ochraně peněz
Podle odborníků byste ve zlatě měli držet zhruba 5 až 15 % úspor. Proč tak málo? Zlato z vás neudělá miliardáře, výnos není až tak velký, existují výnosnější příležitosti. Zlato se ovšem vyznačuje nízkým rizikem. Jeho hodnota stabilně roste spolu s rostoucími cenami zboží i služeb, proto představuje ideální ochranu proti inflaci.
Jiná situace však nastává v době ekonomických, sanitárních či válečných krizích nebo prostě jen tehdy, když máte důvod se obávat znehodnocení peněz. Tehdy je vhodné do zlata uložit mnohem větší procento svých úspor. V takové situaci se nacházíme právě nyní.
Investičním zlatem jsou pouze mince a slitky
Jak tedy zabezpečit své peníze ve zlatě? Klíčem je investiční zlato, tedy slitky a mince. Pro uložení peněz nejsou vhodné zlaté šperky, akcie zlato těžících firem ani certifikáty o vlastnictví zlata. Mince a slitky chtějte mít vždy fyzicky v ruce. Pak je můžete kdykoliv vzít a prodat. Zlato se vyznačuje taktéž vysokou likviditou, prodáte ho kdykoliv a po celém světě.
Proces nákupu i prodeje je přitom velmi snadný. Přesvědčte se na www.zlate-mince.cz a objednejte si svůj první slitek, případně minci. Ty nejlevnější stojí jen pár tisíc korun, nepotřebujete disponovat miliony, jako například u nákupu nemovitosti.